FJORDHÄSTSTUTERI KRY

Furubäcks Ios ston 2017

Uppgifterna aktuella sept 2017

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Babes Opal 2014 Granit Halsnaes D731 Kia Enghaven FJ 10454 37 p ja
Finja Kry 3473 2008 Perakrossen N04-2657 Ljosefin 2593 Diplom, AB ja
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT Ja

Brynjes ston 2016

Uppgifterna aktuella sept 2017

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Porla 3065 1995 Dalar 154 Petit Choux 2851 diplom, AB -
Finja Kry 3473 2008 Perakrossen N04-2657 Ljosefin 2593 Diplom, AB ja kastat stoföl
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT Nej -
Hellvi Kry 2012 Haldol Kry 257 Muska 3145 diplom Ja -

Hassles ston 2015

Uppgifterna aktuella 17/9 2016

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Nellie 2012 Finslands Ringo 281 Jolly 3466 - ja Stoföl 2/5 Samantha
Nala 2005 Furubäcks Inter 191 Kruska 2646 - ja Stoföl 30/4 Kiara
Finja Kry 3473 2008 Perakrossen N04-2657 Ljosefin 2593 diplom, AB ja Hingstföl 13/5 Himmer Kry
Maritza Unik 2012 Finslands Ringo 281 Ria van Oderhaff 3223 - Ja Hingstföl 30/5 Humle Unik
Lindmarkens Belizzi 1996 Alexander Lukas 183 Bella diplom, AB Ja Stoföl Lindmarkens Blixztra

Alvedon Krys ston 2015

Uppgifterna aktuella 19/7 2015

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT, diplom nej -

Alvedon Krys ston 2014

Uppgifterna aktuella 19/7 2015

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT, diplom ja Stoföl 23/5: Aska Kry

2013

Hade vi ingen hingst till avel.

Haldols ston 2012

Uppgifterna aktuella 5/8 2013

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT, diplom ja Stoföl 11/7: Hellvi Kry
Lorina 3416 1997 Torjus 150 Lina 2957 B, 39 p ja Stoföl 5/5: Lovis

Haldols ston 2011

Uppgifterna aktuella 21/6 2012

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT, diplom ja Hingstföl 25/4: Hassle Kry
Krissla 2005 Knast Halsnaes 173 Grynet 2323 diplom ja Hingstföl 7/6: Kharat
Mira 1997 Mikander RNF 4-S Micki RNF 181-S ja Stoföl 12/6: Mirabell
Henja Kry 2007 Hauk Thun 222 Muska 3145 diplom ja Hingstföl 11/6: Hejde Kry

Gandalfs ston 2010

Uppgifterna aktuella 4/7 2011

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Lindmarkens Bizkaia 2005 Ismo Kry 208 Lindmarkens Belizzi 3110 Diplom Ja Stoföl 27/4: Lindmarkens Breezie
Lindmarkens Belizzi 3110 1996 Alexander Lukas 183 Bella 1923 AB, diplom Ja resorberat
Tindra 3385 2003 Knastro 189 Mimmi B, klass I Ja Stoföl 7/5: Freja
Nala 2005 Furubäcks Inter 191 Kruska 2646 Ja Hingstföl 4/5: Gimli
Humulin Kry 2005 Hugo 179 Muska 3145 Diplom Ja Stoföl 4/7: Bellatrix
Ljosefin 2593 1986 Ljosen 145 Matilda 1418

Superelit, diplom Nej -
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 ELIT, diplom Ja resorberat
Henja Kry 2007 Hauk Thun 222 Muska 3145 Diplom

Ja Stoföl 2/7: Grånosa Kry
Silja 2871 1990 Siljar 157 Iwa 2287 A Nej, byter till Haldol Kry -

Haldols ston 2010

Uppgifterna aktuella 1/6 2011

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Mira 1997 Mikander RNF 4-S Micki RNF 181-S Ja Stoföl 1/6: Mirramiss
Wilda Hilda 2002 Mimer 200 Linett 2824 Klass I Nej -
Silja 2871 1990 Siljar 157 Iwa 2287 A Nej -

Haldols ston 2009

Beskrivning: \\fs01\Användare\hkat\Documents\häst\kry\haldolnosar.jpg

Uppgifterna aktuella 27/6 2010

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Amulett 2002 Ismo Kry 208 Kruska 2646 B-prem. 39 p Ja Hingstföl 31/5: Hannibal
Lorina 1997 Torjus 150 Lina 2957 Ja Stoföl 7/5: Labolina – diplom 98887=40 p
Juni 1994 Pontus 117 Gosanna 2861 Nej -
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 Diplom, AB Ja Hingstföl 16/6: Halling Kry

Haldols ston 2008

Uppgifterna aktuella 21/6 2009

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Furubäcks Segra 1997 Furubäcks Inter 191 Furubäcks Sara diplom, AB nej -
Emla 2004 Eminent Halsnaes Vessla Halsnaes diplom ja stoföl 5/5: Humla

Seminerade ston 2007

Semintillstånd för de norska hingstarna Rudsmo Råssar och Perakrossen. Uppgifterna aktuella 12/5 2008

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Ljosefin 2593 1986 Ljosen 145 Matilda 1418 SUPERELIT Ja med Perakrossen Stoföl: Finja Kry

Hugos ston 2004

Uppgifterna aktuella 15/6 2005

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Desolett Kry 2000 Dalar 154 Ljosefin 2593 diplom, riksetta ja hingstföl 8/5: Haldol Kry
Introna Kry 2001 Furubäcks Inter 191 Ljosefin 2593 diplom ja hingstföl 5/5: Hugin Frö
Kajsa Kavat 1998 Furubäcks Inter 191 Concordia 3002 diplom ja stoföl 6/5
Topsy 1984 Orvar 56 Celinda 1756 ja resorberat
Ronya 1994 okänd ja hingstföl 27/4: Kenai
Cornelia 2001 Ismo Kry 208 Lindmarkens Bianca diplom ja hingstföl 10/5, död efter några dagar
Misselina 1982 okänd
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 diplom, AB ja stoföl 21/5: Humulin Kry
Parona 3102 1991 Torjus 150 Princess 2511 B (40 p) ja stoföl 4/5: Pepsi
Trollet 1994 Torjus 150 Sölvi 1417 ja
Fanny 3045 1991 Sindarve Tulling 143 Frida -
Fröja 1991 Björkhems Fafner 152 Cherina ja
Tessy 1993 Thor 101 Smulan ja hingstföl 4/6: Sirocco
Linnéa 1991 Sindarve Tulling 143 Lina
Ljosefin 2593 1986 Ljosen 145 Matilda 1418 diplom, ELIT ja hingstföl 8/6
Philippa 2001 Ismo Kry 208 Parona 3102 ja stoföl 6/6: Pandora Frö
Vilma Vitlock 2001 Ismo Kry 208 Rödlock 39 p, klass I stoföl 8/6
Lysette 1999 okval. hingst
Brunette 1999 okval. hingst

Ismos ston 2004

Uppgifterna aktuella 15/6 2005. I listan presenteras de ston han betäckt hos oss innan han for till Sindarve den 12 maj 2004 (se även under tabellen):

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Lindmarkens Belizzi 3110 1996 Alexander Lukas 183 Bella 1923 diplom, AB ja stoföl 30/4: Lindmarkens Bizkaia
Ronya 1994 okänd Nej, byter till Hugo. -
Maja 1998 Priffe 161 Nanna 2832 ja stoföl, dödfödd 20/4
Glimma 1986 Krossar 144 Gullan I 897 ja hingstföl 26/4: Isor

På Sindarve verkade Ismo större delen av säsongen 2004, där han betäckte nio ston, och resultatet av detta blev 2005 (så långt vi är informerade hittills):

Knuts Felicia sto u.Knuts Farina 3194 mf. Ringo 184
Knuts Rambo hingst u. Ribolätta 3072 mf. Ribo Molbjerg 151
u. Sindarve Magita 2187 mf. Markus 63
u. Akka 3156 mf. Hugo 179
u. Gissa 2919 mf. Ribo Molbjerg 151
u. Sindarve Gnutta 2347 mf. Lykke 125
u. Sindarve Lirka 3070 mf. Hugo 179
u. Sindarve Hilda 3004 mf. Hugo 179
u. Tummelina 3157 mf. Lindon

Ismos ston 2003

Uppgifterna aktuella 12/7 2004

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Lindmarkens Bianca 1997 Alexander Lukas 183 Bella 1923 AB ja Hingstföl 3/5: Teodor
Mumsas Athena 2916 1990 Sindarve Mykke 156 Sindarve Mumsa 2189 B, BIS ja Hingstföl 21/5: Anar Frö
Bockrödsle Dolly 2524 1986 Frigg 83 Lunita 1419 B, 38 p ja Hingstföl 30/4: Delling Frö
Sari 1988 Sölve 43 Sannie 2174 Nej -
Ekelunds Fia 1985 Pontus 117 Linda 2030 ej undersökt -
Linnéa 1991 Sindarve Tulling 143 Lina e. Bure 53 ej undersökt -
Isabella 2788 1990 Drago 99 Torro 2029 B, 39 p ja Stoföl 31/5: Skrållan
Samba 1995 Torjus 150 Shanell 1939 ja Stoföl 12/6: Salsa Dundra
Rödlock 1994 Hegg 128 Nike 1885 AB, diplom ja Stoföl 15/6: Gulldina
Lysette 1999 okval. hingst ja Stoföl 15/6: Ljosefin
Brunette 1999 okval. hingst ej undersökt Hingstföl 4/7: Ljosen

Ismos ston 2002

Uppgifterna aktuella 11/11 2003

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Malta 1997 Malte 187 Solglimt 2964 diplom ja Hingstföl 28/4: Malt
Flora 1996 Thor 101 Trollet f. 1986 diplom ja, men resorberade och är ombetäckt. Ej dräktig. -
Lindmarkens Belizzi 3110 1996 Alexander Lukas 183 Bella 1923 AB, diplom ja Hingstföl 11/5: Lindmarkens Brizing
Vilma 1999 Vilje 175 Fanny 3045 ja Hingstföl 8/5: Velox
Donita 2959 1991 Frej 76 Donna 2200 42 p, B ja Stoföl 20/5: Ronja
Petits-Choux 2851 1987 Peron 124 Petty 1631 AB, diplom nej -
Muska 3145 1997 Malte 187 Klarette 1967 diplom ja Hingstföl 9/5: Isodur Kry
Mumsas Athena 2916 1990 Sindarve Mykke 156 Sindarve Mumsa 2189 B ja kastat stoföl 18/2 (virusabort)
Norna 1992 Nicodemus 170 Freja 1913 ja Hingstföl 18/6 Allram
Parona 3102 1991 Torjus 150 Princess 2511 B (40 p) ja Hingstföl 23/5: Robin II P
Porla 3065 1995 Dalar 154 Petit Choux 2851 AB, dilpom ja Stoföl 24/5: Hwila
Kruska 2646 1987 Musse Pigg 131 Klarette 1967 B ja Hingstföl 25/5: Korn

Bockrödsle Dolly 2524 1986 Frigg 83 Lunita 1419 B, 38 p ja kastat hingstföl 6/4 (virusabort)
Samba 1995 Torjus 150 Shanell 1939 ja, men kastade sent på hösten. -
Brunette 1999 okval.hingst ja Hingstföl 19/6: Brunte
Lysette 1999 okval. hingst ja Stoföl 21/6: Jeanette
Frida 2706 1989 Heiden 132 Fasett 2461 B, 38 p ja Stoföl 2/7: Folda

Rimbos ston 2001

Uppgifterna aktuella 12/5 2002.

Namn Född Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Divina Kry 1996 Dalar 154 Ljosefin 2593 diplom Ja 19/4 Stoföl: Inez
Ljosefin 2593 1986 Ljosen 145 Matilda 1418 ELIT Ja 7/5 Hingstföl: Rimidol Kry
Muska 1997 Malte 187 Klarette 1967 diplom Ja 12/5 Hingstföl: Rimadyl Kry

Ismos ston 2000

En kort presentation av de ston som betäckts av Ismo under 2000, samt fölningsresultat.
Avkommornas resultat, kan du läsa på en egen sida.

Uppgifterna aktuella 6/11 2001.

Namn Föddr Efter Undan Meriter Dräktig Resultat
Skorpan 1996 Trojh 186 Smulan 2933 diplom Ja 17/4 stoföl Stenrike Semla
Muska 1997 Malte 187 Klarette 1967 diplom Ja 19/4 hingstföl Inderal Kry
Lindmarkens Bianca 1997 Alexander Lukas 183 Bella 1923 38 p Ja 20/6 stoföl Cornelia
Bella 1923 1979 Valder 25 Glady 866 diplom Ja Bella dött 13/4 2001 (dräktig)
Lina 1983 Bure 53 Lona f.1963 Nej -
Parona 1991 Torjus 150 Princess f.1986 38 p Ja 13/5 stoföl Philippa
Malta 1997 Malte 187 Solglimt 2964 diplom Ja 23/5 hingstföl Talisman
Ronja 1994 Torjus 150 Jina 2774 diplom Ja 15/5 hingstföl Rebell
Fanny 3045 1991 Sindarve Tulling 143 Frida f. 1985 Ja 1/6 hingstföl (Pysen) Blixten
Mitra 2985 1992 Furubäcks Seger 159

Mimmi 2141 diplom, riksetta Ja 8/6 hingstföl Magne
Maja Dalarsdotter 1996 Dalar 154 Karoline 2378 40 p Ja 7/6 hingstföl Solbackens Mio
Rödlock 1994 Hegg 128 Nike 1885 diplom Ja 1/6 stoföl Vilma Vitlock
Ronja 1993 Peron 124 Sippa II f.83 Nej -